Products

Economical KT - 302 Split Type Boiler Tube Cleaner
Are you tired of struggling with dirty and clogged boiler tubes? Look no further! Our KT-302 Split Type Boiler Tube Cleaner is here to revolutionize your tube cleaning experience. Engineered with advanced technology and a user - friendly design, this cleaner is the perfect choice for a wide range of tube cleaning tasks.
Features
product description
KT-302 boiler tube cleaner can clean copper tubes, ordinary steel tubes, iron tubes, stainless steel tubes and other materials of the tubes. It can clean straight tube, elbow tubes, such as S bend tubes, L bend tubes, vertical tubes, horizontal tubes etc. It is suitable for water wall tubes, boiler tubes, heat exchanger tubes and other tubes cleaning.
Product advantages
Energy conservation, environmental protection
* Split design
* Compact size design
* Can clean in boiler
Brush speed is stepless adjustment
* 0-1400rpm stepless adjustment
* Meet the needs of a variety of working conditions
Torque is adjustable
* Extend the service life of flexible shaft
* Change the torque transmission mode
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-302 |
| Name | Boiler tube cleaner |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Brush Speed | 0-1400rpm (stepless adjustable) |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12/16/22*7.6m (can be customized) |
| Weight | 44KG |
| Size | 360*200*175mm; 620*230*350mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-200mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 1pc Alloy drill: 2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
detail images



FAQ
1,Is it chemically cleaning?A:No, 100% physical cleaning ,no harm to ducts.
2,Are you manufacturer or trade company?
A:We are manufacturer.All our products are developed by ourselves.
3,How long does it take to deliver?
A:We ship the same day, according to logistics, usually can reach the world within 7-14 days.
4,Do you offer warranty and technical support?
A: We offer 1 years warranty, technical support without limited time.
5,Can we customize the product?
A:Sure, we welcome customise project, we can even develop new products according to your needs.
Hot Tags: economical kt - 302 split type boiler tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Learn MoreHeating Plant Utilizes Specialized Tube Maintenance ...
Learn MoreKT-306 Professional Industrial Boiler Tube Cleaner M...
Learn MoreKT202 Portable Condenser Chiller Tube Cleaner
Learn MoreBoiler Tube Cleaner With Hard Alloy Drill
Learn MoreBoiling Tube Cleaner
Learn MoreFire Tube Boiler Cleaning Tools
Send Inquiry
