Products
Industrial Boiler Tube Cleaner
1.Price:&4200-$4300
2.Power:3000W
3.Brush speed:0-2800rpm (adjustable)
4.Function:High power for blocked tubes cleaning
5.Two shafts work together,double effeciency
6.Torque is adjustable.
Features
KT-206
Industrial Boiler Tube cleaner Machine is applicable for all kinds of tubes cleaning.Cleaning range covers the air preheater,condensers,gas cooler,and exchanger heat tubes and others industrial blocked tubes.
Production parameter
| Industrial Boiler Tube Cleaner | |
| Voltage | 380V/50Hz |
| Power supply | 3000W |
| Brush speed | 0-2800rpm (adjustment) |
| Control unit weight | 15KGS |
| Main unit weight | 80KGS |
| Dimension of the control unit | 450mm*320mm*260mm |
| Dimension of the main unit | 660mm*420mm*400mm |
| Applicable tube Diameter | 6.35-800mm |
| Function | Can clean the blocked tubes |
Production Features





Package & Shipping


Certificates

Hot Tags: industrial boiler tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



