Products
Heat Exchanger Tubes Cleaning Machine
Can clean S bend tubes,L bend tubes
Brush speed:0-1400rpm (adjustable)
Application:Φ6.35-Φ200mmΦ
Power:1500W
Price:$1400-$1560
Features
KT-302
KT-302 Heat Exchanger Tube Cleaning Machine features a split-type design, enabling operation inside tubes for thorough cleaning. Versatile across various materials including copper, steel, iron, and stainless steel tubes, it effectively cleans both straight and bend tubes. Ideal for water wall tubes, boiler tubes, heat exchanger tubes, and more, it offers comprehensive tube cleaning solutions.
Production Parameter
| Heat Exchanger Tubes Cleaning Machine | |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Power supply | 1500W |
| Brush speed | 0-1400rpm (adjustment) |
| Weight of the control unit | 8KG |
| Weight of the main unit | 44KG |
| Dimension of the control unit | 360*200*175mm |
| Dimension of the main unit | 700*230*300mm |
| Applicable tube's diameter | 6.35-200mm |
| Function | Can clean straight and bend tubes |
Production Features
01.Split type,easy to operate and move.
02.0-1400rpm speed adjustment can applicable all kinds of tubes.
03.Torque is adjustment to extend the shaft service life.

Application


Case show

Exhibition
Our customers are located all over the world, including North America, Europe, Central Asia, Southeast Asia, where we participate in multiple exhibitions every year.

Why Choose Us
1.12 years of experience in core technology for manufacturing duct cleaning machines.
2.1-year warranty.
3.Customization accepted.
Hot Tags: heat exchanger tubes cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry





