Products
Air Duct Cleaner Robot
1. applicable for ac ducts 250-800mm
2. robot running speed 0.3m/s
3. cleaning with 2800W large power
4. brush speed 500rpm
5.Suction Ability 1180CFM (2000m³/h)
6. shaft 15m
7. HD camera and Video storage
8. Price: $4500-$3800
Features
KT-976 Air Duct Cleaner Robot
Advantages:
1. Usually ventilation ducts are customized, with different widths and heights. Our robots can clean ducts with a width of more than 350mm and a height of 250-800mm, which meets most of the duct designs on the market. At the same time we provide custom service if your pipe size is beyond this range.
2. The head and bottom of the robot are equipped with cleaning brushes. The robotic arm can be raised and lowered arbitrarily. The walking direction of the robot can be adjusted at any time. It can easily pass through the elbow and clean the inside of the pipe 360 degrees.
3. The suction port and the brush work at the same time, sucking while sweeping, the suction power reaches 1180cfm, and the cleaning effect is in a leading position in the same products.
4. The bright light head and high-definition camera make the cleaning effect clearly visible, and the camera content can be downloaded and stored at any time, so that the work and acceptance can be easily completed.

Why choose our duct cleaning robot?
Our duct cleaning robots can reach areas that humans can't, and our camera robots can show you hidden pollutants in HVAC ducts that human visual inspection can't do. Our duct cleaning robot can clean the hardest-to-reach corners of your duct, giving you super clean and healthy air that is impossible with any other cleaning process. The impact of poor indoor air quality (IAQ) on the health of employees and guests cannot be ignored.
In our years of cleaning, we have found the most surprising and unimaginable contaminants, including dead birds, rats, animal feces, and even dead dogs, these air ducts! Using our state-of-the-art duct cleaning robot, we successfully removed all deadly contaminants from HVAC ductworks and disinfected them to make them safe and healthy. Our cameras record it all and we present it to you for recording and use.
FAQ:
Q1. Can we make a sample order?
A: Yes, our MOQ is 1 set, welcome to start a cooperation
Q2. What about delivery time?
A: It takes 3-5 working days after the sample is placed, and 10-30 days for mass production. air shipping cost 1-2 weeks, sea shipping cost 1-2 months.
Q3: What is the warranty period of the product?
A: We provide 1 year warranty for our products, with free parts and Lifetime technical support
Q4: Why using our duct cleaning robot?
Cart design, intelligent remote control, with vacuum function, can be operated by a single person, save your time and labor costs .
| Product name | Air Duct Cleaner Robot |
| Model no. | KT-976 |
| Power | 2800w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 500rpm stepless adjustable |
| Hose | 15m |
| Applicable duct range | 250-800mm |
| Suction Ability | 1180CFM (2000m³/h) |
| Camera | HD |
| Robot running speed | 0.3m/s |
Hot Tags: air duct cleaner robot, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



