Products
Air Duct Cleaning Equipment with Camera
Product Name: Air Duct Cleaning Equipment With Camera
Price: $2300-$2900
Features
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-836 |
| Name | Duct cleaning and vacuuming machine with camera |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | For option with $450 extra cost |
| Hose | 50mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Suction duct range | 100-500mm |
| Weight | 43.5kg |
| Size | 460*402*700mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 15m*1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
2. Product Description
Anhui Kuaitong KT-836 Air Duct Cleaning Equipment With Camera is the all-in-one unit with brushing, vacuuming and camera monitoring system. With 2000 m3/h in vacuum power, it can remove even the heaviest dusts within duct systems.
1. Round and ball shape cleaning brush, ensuring no dead corner cleaning.
2. High-definition camera with SD memory card. It will take videos and transfer to control box for better inspection and cleaning.
4. High-power cleaning motor. It can clean powerfully and clean.
5. Adjustable brush speed. You can control it according to your request.
6. Negative pressure cleaning system. You can do the sweeping and dust collecting at the same time, saving time and improving efficency greatly.
7. Two control method: remote control and cable control for options.
Our Air Duct Cleaning Equipment with Camera is equipped with a flexible shaft brush and a powerful motor, which can effectively loosen the dust in the air duct, quickly absorb the dust, and the strong suction can reach the depths of the duct.
3. Advantage:
1. Remote control
2. Flexible shaft protection, flexible shaft protection function, soft shaft stuck in the tube, Automatic stop of flexible shaft
3. High power motor, can be used with flexible shaft with different diameters, tube diameter range 50-800mm
4. flexible shaft with steel sheath. High temperature resistance, abrasion resistance, strong hardness, can bend.
5. Drive shaft is 65 manganese steel spring material, strong torsion, spiral design can be arbitrarily bent.
6. Running in both directions
7. Double buit-in vacuums. larger suction power
8. Swept and sucked at the same time, less than 800mm direct pipe effect is better.
FAQ
Q: What’s your term of the delivery?
A: Our ordinary delivery term is FOB Shanghai. We also accept EXW, CFR, CIF, DDP, DDU etc. We’ll offer you the shipping charges and you can choose the one which is the most convenient and effective for you.
Q: Which shipping way can you provide?
A: We can provide shipping by sea, by air and by express.
Q: What’s your after-sale service?
A: Our quality warranty period is one year. Any quality problem will be solved to customer satisfactions.
Hot Tags: air duct cleaning equipment with camera, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



