Products
Dryer Vent Cleaning Machine
The kt-926 is specifically designed for brushing and scrubbing lint and dust inside dryer vents and narrow ducts. Its cleaning brush rotates at adjustable high speeds, up to 1400 RPM, making it suitable for different types of vents and allowing for both forward and reverse rotation
Features
Key features include:
Flexible and soft vent protection
Automatic shut-off if the hose gets stuck inside the vent
High-power motor compatible with soft shafts of varying diameters, suitable for duct diameters ranging from 2" to 16"
Flexible hose with a steel sheath, offering high temperature resistance, abrasion resistance, strong hardness, and the ability to bend
Drive shaft made of 65 manganese steel with strong torque and flexible bending capability
This robust and versatile machine ensures thorough cleaning, unmatched by any other dryer vent equipment, covering a cleaning diameter range of 2" to 16".
The KT-926 is widely used in commercial, residential, and industrial ducts and vents. It comes with a one-year warranty on parts.
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-926 |
| Name | Duct cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 550W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 16mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 50-800mm |
| Current | 7A |
| Weight | 35kg |
| Size | 440*240*320mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Detailed Images

Factory Information
Founded in 2009, Anhui Kuaitong is specialized in designing, producing and sales of air duct cleaning machines, kitchen exhaust cleaning machines, tube cleaner machines, boiler tube cleaners, heat exchanger tube cleaners, accessories and other industrial pipe cleaning machines over a decade and keeping up to meet customer demands all the time.
Our customer includes and not limited to building and device maintenance companies, heating system, ventilation system, central air conditioning, chemical industry, petrochemical industry, power plant, manufacturing company, food processing industry, transportation and distribution system, paper industry, ship industry, maritime industry etc.
Anhui Kuaitong is committed to the development of domestic and foreign markets, products are exported to 58 countries and regions in the world. The products are CE certified and gained the consistent recognition and praise by our customers.


Trade Shows

FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer?
A: We are professional manufacturer, all of our machines are designed and produced in our own workshop. And we trade our products with our clients directly.
Q: Can you do OEM ?
A: Yes, OEM is acceptable.
Q: How many different types of products your company manufactures?
A: Now we mainly produce kinds of air duct cleaning machines, kitchen exhaust cleaning machines, tube cleaners etc.
Q: When can I get the price?
A: Usually we quote within 8 hours after we get your inquiry.
Hot Tags: dryer vent cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Learn MoreAir Duct Cleaning Fogger Machine
Learn MoreKT-976 Robust Duct Maintenance Automaton
Learn MoreKT-927 Portable Brush Cleaning Tool Drill Duct Cleaner
Learn MoreKT-836A Air Duct Cleaning Machine With Vacuums And C...
Learn MoreVentilation Ducts Cleaning Machine
Learn MoreVentilation Duct Cleaning Robot With Camera
Send Inquiry

