Products
Dust Extractor For Vacuum Ac Duct Cleaning
Negative Air Machine
4000m3/h air volume
Price: $2200-$2300
Model: KT-916
Features
KT-916 Dust Extractor for Vacuum Ac Duct Cleaning is designed for duct cleaning perfectly solves the problem that manual access to narrow duct space is not perfect. General cleaning equipment has low power, is helpless in the face of dusty environments, and cannot clean the dead corner.
KT-916 Dust Extractor for Vacuum Ac Duct Cleaning is used to clean non-explosive and non-oily round, rectangular, horizontal and vertical type small branch air duct with 4000m3/h (2350CFM) suction ability.
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-916 |
| Name | Dust Extractor for Vacuum Ac Duct Cleaning |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2200W |
| Suction Ability | 4000m3/h (2350CFM) |
| Suction Distance | 50 meters |
| Suction hose | 80mm*5m |
| Applicable duct's size | 0-500mm |
| Applicable ceiling height | 2.6-3.5m |
| Weight | 88kg |
| Size | 590*660*1025mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc; Hose: 1pc; Bracket and plate 1set; Dust collection bag 3pcs |
Product Photo


About this item
- With 4000m3/h (2350CFM) suction ability.
- Powerful 2200w motor delivers 2350CFM of airflow for maximum suction.
- Power Tool Actuation controls the On/Off operations of the vacuum with a power tool.
- Universal wheel design for easy transport
- Universal hose connector provides a robust connection with swivel capability.
- Heavy-duty wheels and casters provide job-site durability.
Hot Tags: dust extractor for vacuum ac duct cleaning, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




