Products

Efficient Rotary Brush Air Duct Cleaning Equipment Ideal For Both Residential And Commercial Use
KT-836 is the all-in-one unit with brushing, vacuums and camera for option, which is suitable for 100-800mm ducts cleaning. The main unit is equipped with 10" high-definition LCD screen to ensure that there are no dead corners in cleaning. The brush speed is 0-1400rpm stepless adjustment.
Features
The KT-836 duct cleaner is a powerful tool for cleaning air ducts and vents. It has a strong two-stage vacuum system and comes with a remote control to adjust the vacuum and brush. The machine features twin HEPA filters to ensure clean air is released.
The KT-836 can be used in two ways: it can be rolled around as a complete unit or you can detach the lightweight power pack and place it close to the work area. The rotating brush moves in two directions to effectively clean out debris. The dual vacuum motors suck up to 201 CFM (cubic feet per minute) of dirt through the hose into a disposable vacuum bag. Clean air is then filtered and released from the bottom of the machine.
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model No. | KT-836 with camera |
| Name | Air duct cleaning machine with vacuums and camera |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | HD camera, 10" HD LCD display |
| Hose | 50mm*15m (can be customized) |
| Light | LED headlight |
| Applicable Duct | Vertical, horizontal, round, rectangular |
| Applicable Duct Range | 100-800mm |
| Suction Duct Range | 100-500mm |
| Weight | 45kg |
| Main Unit Size | 460*402*762mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 15m*1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Detailed Images

Factory Information
Founded in 2009, Anhui Kuaitong is specialized in designing, producing and sales of air duct cleaning machines, kitchen exhaust cleaning machines, tube cleaner machines, boiler tube cleaners, heat exchanger tube cleaners, accessories and other industrial pipe cleaning machines over a decade and keeping up to meet customer demands all the time.
Our customer includes and not limited to building and device maintenance companies, heating system, ventilation system, central air conditioning, chemical industry, petrochemical industry, power plant, manufacturing company, food processing industry, transportation and distribution system, paper industry, ship industry, maritime industry etc.
Anhui Kuaitong is committed to the development of domestic and foreign markets, products are exported to 58 countries and regions in the world. The products are CE certified and gained the consistent recognition and praise by our customers.

Hot Tags: efficient rotary brush air duct cleaning equipment ideal for both residential and commercial use, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry
