Products

KT-001 Equipment Set For Monitoring Cleaning And Disinfection Of Ventilation
model KT-001 is a set of equipment for cleaning and disinfecting ventilation and do everything.The air duct of central air conditioning is a health dead Angle accumulated for a long time, and the area is far greater than the unit area we can clean at ordinary times. Long-term unclean duct provided stable environment for harmful material, extend to all directions as duct, harmful material will continue to breed indoors and spread widely, cause the secondary air pollution inside air conditioning, cause the disease that dozens of human health hazards and building air conditioning ventilation system cause.
Features
Model KT-001 Equipment Set is for cleaning and disinfecting ventilation and do everything. It include bellow machines:
1. 
| Name | Duct cleaning machine with 40 meters shaft |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 550W |
| Brush Speed | 0-1000rpm, stepless adjustable |
| Hose | 16mm*22m or 16mm*45m |
| Applicable duct range | 50-600mm |
| Current | 7A |
| Weight | 35kg |
| Size | 915*545*885mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
2. 
| Name | Negative Air Machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2200W |
| Suction Ability | 4000m3/h |
| Suction Distance | 50 meters |
| Suction hose | 80mm*5m |
| Applicable duct's size | 0-500mm |
| Applicable ceiling height | 2.6-3.5m |
| Weight | 82kg |
| Size | 810*1330*900mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Bracket and plate 1set Dust collection bag 3pcs |
3. 
| Name | Disinfection Fogger Machine |
| Voltage | 220-240V |
| Power | 1000W |
| Spray Volume | 470ml/min (adjustable) |
| Spray Distance | 6-8M |
| Tank Capacity | 5L |
| N.W./G.W. | 2.35kg/3.34kg |
| Size | 560*240*320mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Accessory: 1set |
4.

5. 

model KT-001 is a set of equipment for cleaning and disinfecting ventilation and do everything. The air duct of central air conditioning is a health dead Angle accumulated for a long time, and the area is far greater than the unit area we can clean at ordinary times. Long-term unclean duct provided stable environment for harmful material, extend to all directions as duct, harmful material will continue to breed indoors and spread widely, cause the secondary air pollution inside air conditioning, cause the disease that dozens of human health hazards and building air conditioning ventilation system cause.
Hot Tags: KT-001 Equipment Set For Monitoring Cleaning And Disinfection Of Ventilation, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry
