Products
KT-925 Air Conditioner Cleaning Equipment
Products Description Introducing the KUAITONG/OEM Multi-function Cleaning Machine - Model KT-925, the ultimate cleaning solution for a wide range of industries. With its compact design and powerful features, this machine is perfect for hotels, garment shops, building material shops,...
Features
Products Description
Introducing the KUAITONG/OEM Multi-function Cleaning Machine - Model KT-925, the ultimate cleaning solution for a wide range of industries. With its compact design and powerful features, this machine is perfect for hotels, garment shops, building material shops, manufacturing plants, machinery repair shops, food & beverage factories, farms, restaurants, home use, retail stores, food shops, printing shops, construction works, energy & mining sites, and even advertising companies.
Specification
| Attribute | Details |
|---|---|
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works, Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Other, Advertising Company |
| Weight (KG) | 9 |
| Showroom Location | None |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Hot Product 2023 |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure vessel, Gear |
| Place of Origin | Anhui, China |
| Warranty | 1 Year |
| Machine Type | Other |
| Condition | New |
| Brand Name | KUAITONG/OEM |
| Fuel | Electric |
| Use | Wash and absorb water |
| Cleaning Process | Cold Water Cleaning |
| Cleaning Type | Clean-In-Place (CIP) |
| Material | Floor, tile, concrete floor, etc. |
| Power | 3.3kw |
| Dimension(LWH) | 450mm310mm200mm |
| Product name | Multi-function cleaning machine |
| Voltage | 220-240V |
| Power (additional) | 3300W |
| Model | KT-925 |
| Dimension of main unit | 450mm310mm200mm |
| Certification | CE |
| After warranty service |
One year warranty |
Designed for easy maneuverability, the KT-925 is lightweight (9 kg) and compact (450mm x 310mm x 200mm), making it ideal for use in tight spaces and hard-to-reach areas. With a maximum power of 3300W, it delivers a thorough Clean-In-Place (CIP) cleaning process that leaves surfaces spotless.
The machine boasts core components such as a PLC, engine, bearing, gearbox, motor, pressure vessel, and gear, all covered by a 1-year warranty. This ensures reliable performance and durability for your cleaning needs.
For added peace of mind, the KT-925 is CE certified and comes with video outgoing-inspection and machinery test reports. Additionally, we offer a 1-year warranty on the machine and its core components.
Product photo


Hot Tags: kt-925 air conditioner cleaning equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

