Products
Features
Product Parameter

Specification
KT-926 Portable duct cleaning machine is specially used for dust cleaning inside the ducts.
The portable duct cleaning machine is always been used in central air conditioning duct cleaning, flour factory duct cleaning, chemical plant duct cleaning etc.
| Applicable duct diameter | 50-800mm |
| Voltage | 220V(customizable)) |
| Power | 550W |
| Rotate speed | 0-1400rpm (adjustable) |
| Main unit weight | 35kg |
| Current | 7A |
| Main unit size | 440x240x320mm |
| Cleaning method | Brushing |
| Commonly applicable industries | HAVC, office building, villa, venue, hall etc. |
Advantages for Portable Duct Cleaning Machine
1. 0-1400rpm, stepless adjustable.
2. With emergency stop device to protect the brush from stuck in the ducts.
3. Applicable duct range is 50-800mm.
4. Remote control function
FAQ
1. Are you a factory?
A: Yes. We are the original factory.
2. Do you have it in stock?
A: Most of machines are in stock. And the delivery time is within one week.
3. What certificate do you have?
A: All of our machines are CE approved.
4. What warranty can I get?
A: We provide one year warranty.
Hot Tags: portable duct cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




