Products
Air conditioning duct cleaning robot
1.Pirce:$3900-$4100
2.Power supply:2800W
3.Brush speed:500rpm
4.With Screen:10 inches
5.With camera:HD camera
6.With LED lights:4pcs LED lights
7.Applicable duct:Φ250mm-800mm
Features
KT-976
KT-976 Air conditioning duct cleaning robot equipped with vacuums and cameras,2 vacuums both on the top and bottom of the robot.Two suction fans work together,2000m³/h large air volume.HD camera with 10 inches screen display makes thorough cleaning.4pcs LED light up the whole inside of the duct.
Production Parameter
| Air conditioning duct cleaning robot | |
| Voltage | 220V-240V/110V,50Hz/60Hz |
| Power supply | 2800W |
| Brush speed | 500rpm |
| Screen size | 10”HD LCD screen |
| Camera pixel | HD camera |
| Light | 4 bright LED lights |
| Robot crawling speed | 0.3m/s |
| Robot weight | 44kgs |
| Robot dimension | 650*310*160mm |
| Weight of the main unit | 43kgs |
| Dimension of the main unit | 480mm*500mm*700mm |
| Applicable duct diameter | 250-800mm |
| Function | Central air-conditioner duct cleaning |
Production Details

Two suction fans offering 2000m³/h vacuum ability.

2.Two cameras have a full screen inside the duct.

3.Also have brush at the bottom of the robots cleaning thoroughly.

4.10 inches big screen display.

5.2800W High-power motor.
Our Company

Anhui Kuaitong Pipeline Cleaning Technology Co., Ltd. was established on January 14, 2009, is a company specializing in providing customers with overall pipeline cleaning solutions, China's national high-tech enterprises, China Industrial cleaning Association training base, has been committed to the research and development, production and sales of pipeline cleaning machine.
Kuaitong specializes in providing customers with pipeline cleaning equipment, pipeline cleaning agents, pipeline cleaning services, pipeline cleaning training of the overall pipeline cleaning solutions, is to provide one-stop industrial pipeline cleaning solutions service provider. Pipeline cleaning equipment includes central air conditioning cleaning series, lampblack pipeline cleaning series, pipeline detection series, tube bundle pipeline dredging series, cleaning related accessories and consumables.
Our products are exported to 58 countries and regions in the world, and have been recognized and praised by customers.
FRQ
●How long is your product guaranteed?
We offer 1 year warranty.
●How long will you make delivery after payment?
We have ready stock can make quick delivery.
●How will you make delivery?
We use freight,international express,shipping according to the customers requests.
● What kind of payment terms do you accept?
Visa,E-checking,T/T,L/C,etc.
●Can you do customization?
Yes,we do.
Hot Tags: Air conditioning duct cleaning robot, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




