Products
Features
Product Description
KT-8001 kitchen exhaust cleaning machine supports brushing, agent cleaning, hot water cleaning. The decreasing ability is strong and efficient.
KT-8001 kitchen exhaust cleaning machine can be connected with nylon brush or wire brush. The brush speed is stepless adjustment and it supports forward and reverse rotation.
Advantages
1. Brush speed is 0-1400rpm stepless adjustable.
2. Applicable duct range is 100~800mm.
3. 15 meters flexible shaft, and can be customized into 30 meters.
4. Equipped with wire brush for heavy grease duct cleaning.
5. Forward and reverse rotation, can clean every corner of the ducts.
6. Applicable for round and rectangular ducts, horizontal and vertical ducts all.
7. The machine can be used with strong alkaline agent and hot water.
8. The water is inlet on the flexible shaft directly to protect the main unit.
9. Equipped with suction pump for chemical/agent/water suction to the machine.
Data sheet
| Model No. | KT-8001 |
| Name | Kitchen exhaust cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 22mm*15m (can be customized into 30m maximum) |
| Applicable Duct Range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit, 1pc; Flexible shaft, 1pc*15m; Suction pump, 1pc; Brush 4pcs: 300/400/500/600mm, 1pc for each size; Water pipe, 1pc*20m; Foot switch, 1pc. |
Product Photo



FAQ
Q1: Are you trading company or manufacturer?
A: We are professional manufacturer. All of our machines are designed and produced in our own workshop. And we trade our products with our clients directly.
Q2: Can you do OEM ?
A: Yes, OEM is acceptable.
Q3: How many different types of products your company manufactures?
A: Now we mainly produce kinds of air duct cleaning machines, kitchen exhaust cleaning machines, tube cleaners etc.
Q4: When can I get the price?
A: Usually we quote within 8 hours after we get your inquiry.
Q5: What's your MOQ?
A: We don't have MOQ, even one unit is ok to sell.
Q6: How long is your delivery time?
A: The general delivery time is within one week. Most of our machines are in stock.
Q7: What is your term of payment?
A: T/T, credit card, western union, Paypal etc.
Q8: Which certificate do you have?
A: CE, ISO certifications.
Q9: What's your term of the delivery?
A: We provide EXW, CFR, CIF, DDP, DDU etc.
Q10: Which shipping way can you provide?
A: We can provide shipping by sea, by air and by express.
Q11: What's your after-sale service?
A: Our quality warranty period is one year.
Related products

Hot Tags: kitchen exhaust cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



