Products
Kitchen Exhaust Ductwork Cleaner
1. Used for kitchen exhaust grease cleaning
2. speed 0-1400rps adjustable
3. applicable for 100-800mm ducts
4. cleaning with 1500W large power
5. shaft 15m-30m.
6. vacuum priming pump supports hot water and agent injection
7. protable universal wheel design
8. Price: $2350-$2600
Features
KT-8001 Kitchen Duct Cleaner
1. Shaft of 1500w Kitchen Exhaust Ductwork Cleaner is 20m-30m, long vents for easy cleaning.
2. The brushing speed of the washing machine is steplessly adjustable from 0-1400rps.
3. 4pcs brushes provided, nylon brush for quickly scrub oil, and wire brush for food factory canteen restaurant heavy grease cleaning.
4. Multiple operation modes, high-speed flushing, foam dissolving, high-temperature flushing, and thorough cleaning of oil stains
Application

By law, kitchen exhaust cleaning is required in nearly all commercial cooking establishments. Prevent food contamination, meet government health and safety requirements, grease also produces irritating fumes and unpleasant odors that can negatively impact your customer's reputation, which is another reason, if not the most important, to make sure Oil extraction systems are thoroughly cleaned to avoid business losses and casualties from grease fires
FAQ:
Q1: Are you a machinery manufacturer or a trading company?
A1: We are a reliable machine manufacturer and can provide you with the best service. Our machines can be customized according to customers' requirements. Welcome to visit our factory!
Q2: Do you have a manual or operation video for us to know more about the machine?
A2: Yes, we have video tutorials for the use of the machine, and our technicians will also answer your questions online at any time
Q3: Do you provide warranty?
A3: We provide 1-year warranty, technical support without time limit.
Q4: Can the machine only be used with water pipes?
A4: Our machine is equipped with a self-priming pump, which can suck in cold water, hot water, and pharmaceuticals, and choose the appropriate cleaning method according to the degree of oil pollution
| Product name | Kitchen Exhaust Ductwork Cleaner |
| Model no. | KT-8001 |
| Power | 1500w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 0-1400rps stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15mm (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Hot Tags: kitchen exhaust ductwork cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



