Products
Kitchen Hood Cleaning Foam Generator
The KT-8050 kitchen hood cleaning foam generator
Price:$1200-$1500
Features
Brief introduction
The KT-8050 kitchen hood cleaning foam generator can co-work with KT-8001 kitchen exhaust cleaning machine, which is specially developed for kitchen fume ducts in restaurants, hotels, equipping with an innovative brush and spray cleaner at the same time.
Specification
| Model no. | KT-8050 |
| Name | Foam Generator |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Pressure | 0.15-0.25mpa |
| Weight | 30kg |
| Size | 34*54*94cm |
| Hose | PVC, 5m*10mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc |

The kitchen hood cleaning foam generator has efficient disinfection and cleaning capabilities.

FAQ
1. Why choose us?
A: We provide factory direct sale and can do shipment overseas
2. Are you a manufacturer or a trading company?
A: We are a manufacturer.
3. How long does it take to deliver?
A: We ship it within one week for small orders.
4. Do you offer warranty and technical support?
A: We offer one year warranty.
5. Can we customize the product?
A: Sure. OEM and ODM orders are warmly welcomed. We have our own R&D department.
Hot Tags: kitchen hood cleaning foam generator, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



