Products

Features
Kitchen Pipe Grease Remover
Feature
1. High power motor
1500w high power motor, which owns strong power and effective cleaning for grease.
2. Forward and reverse rotation
Can clean grease quickly and thoroughly, degreasing rate reaches more than 90%.
3. Brush speed is adjustable
Burshi speed is 0-1400rpm adjustable for kitchen pipe grease remover kitchen grease cleaning equipment.
4. Foam degrease the oil in the kitchen
The kitchen pipe grease remover can work with foam generator to clean the grease ducts by foam degreasing.
5. Multiple modes of operation
High speed brushing, agent chemical cleaning, hot water cleaning for Kitchen pipe grease remover.
Specification
Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | Kitchen pipe grease remover |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Product Photo


Our Service
We are powerful supplier for cleaning machines, and our products are CE certified.
Lead time is 1 - 7 days depending on product model and order quantity.
Delivery: to the port or door to door
Warranty: one year
Anhui Kuaitong always adhere to the customer demands as the guide, it was well welcomed by almost all customers with its high-quality products and good after-sales service.
Please follow us and contact us for more information !
Hot Tags: Kitchen pipe grease remover, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry
