Products
Features
Specification
CCTV pipeline inspection robot
| Model | KT-996 |
| Voltage | 110v/220v, or as customizes |
| Power | 400w |
| Speed | 0-40m/min |
| Working Temperature | -20℃-50℃ |
| Robot Weight | 16kg |
| Robot Size | 538*160*130mm |
| Climbing Ability | ≤45° |
| Rotary angle for camera | 180° & 360° |
| Applicable Tube | 250-1500mm |
Product Photo




Our company
Anhui Kuaitong Technologies Co., Ltd is a manufacturer of pipe cleaning device in China. It mainly develops and produces Air Duct Cleaner/Tube Cleaner/Boiler Tube Cleaner/Kitchen Duct Cleaner/Disinfection Machine/Duct Cleaning Robot and so on. We have an area of 1000sqm with over 100 employees. With more than 50 senior R & D personnel and professional skilled man, our customers includes and not limited to building & device maintenance companies/heatingsystem/ventilation system/central air conditioning/chemical industry/petrochemical Industry/powerplant/manufacturingcompany/food processing industry/transportation&distribution system/paper industry/ship industry/maritime industry, etc.
Hot Tags: cctv pipeline inspection robot, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




