Products
Condenser Chiller Tube Cleaning
Used for condenser chiller tube cleaning
0-1400rpm speed adjustable
6.35mm-25.4mm tube applicable
375w cleaning power
7.6m shaft
20m water inlet
universal wheel and foot switch design
Price: $500-$580
Features
Condenser Chiller Tube Cleaning
1, 0-1400rpm stepless adjustment.
Adjust cleaning speed anytime, even a novice can operate the Condenser Chiller Tube Cleaning machine, no need to worry about hurting the tubes.
2, The water inlet is on the shaft.
Spray water while brushing for better cleaning effect. And the water inlets of almost cleaning mchines on the market are on the main unit of the machine, which has the risk of water entering the main unit. Our water inlet pipe can be directly connected to the flexible shaft to avoid the possibility of water entering the Condenser Chiller Tube Cleaning machine.
3, A wide range of applications.
6.35mm-25.4mm tubes all could be cleaned by our machine, because we have different sizes of brushes and flexible shafts, and custom is acceptabled.
4, Safe.
During the operation of the machine, the dirt will flush out of the tubes with the water flow. We use a waterproof foot switch to ensure the safety of the machine and the operator.
Packing list
| main unit | 1pc |
| flxible nylon covered shaft | 7.6m*1pcs (diameter 10mm/12mm option) |
| Nylon brush | 10pcs |
| water pipe | 20m*1pc |
| foot switch | 1pc |
Why should we clean tubes?
The condenser and chiller tube cleaning system is very important to prevent the pollutants in the tube. after a period of use, dirt and scale will appear on the condenser, chiller, evaporator, heat exchanger resulting in a significant reduction in the "heat effect" and aggravating the life of the boiler.
Condenser Chiller Tube Cleaning Machine can brush the dirt, rust and scale on the inner wall of the tube and flushed out of the tubes, so that the inner wall can completely contacted the heat exchange material.
Applications include power plants, refineries, SAG-D, chemical plants, industrial plants, mills, and numerous other types of plants with shell and tube condensers or heat exchangers.
Application:

Our company:
Our company is located in Hefei, Anhui Province, China, with complete design, experiment, production, engineering departments, whether it is new product research and development or product practical application we have rich experience, we provide Havc ac duct cleaning machines, tube cleaning machines, kitchen cleaning machines, Detection of robots and consumption accessories.
| Product name | Condenser Chiller Tube Cleaning |
| Model no. | KT-101 |
| Power | 375w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 0-1400rps stepless adjustable |
| Shaft | 7.6m*2pcs |
| Applicable duct range | 6.35mm-25.4mm |
| Weight | 13kg |
Hot Tags: condenser chiller tube cleaning, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



