Products
Brush tube cleaning machine
1.Price:$1450-$1650
Power supply:1500W
2.Brush speed:0-1400rpm
3.Applicable tube rang:Φ6.35-200mm
4.Application:Condenser tube cleaning,chiller tube cleaning,heat exchange tube cleaning.
Features

KT-203 Brush tube cleaning machine is designed with double shaft it's suitable for heavy workload and tight construction schedule.Spray water while brushing avoid accidents due to seal damage of main unit.With 1500W high power supply,0-1400r/min brush cleaning speed adjustment to suitable for wide range of tubes cleaning.
Production Parameter
| Brush Tube Cleaning | |
| Voltage | 220V-240V/110V,50Hz/60Hz |
| Power | 1500W |
| Brush speed | 0-1400r/min |
| Weigh | 49KGS |
| Dimension | 540*335*1045mm |
| Water pipe | 20m(standard) |
| Flexible shaft | 2pcs(6/8/10/12mm for option) |
| Brush | 10pcs(6.5-25.4mm for option) |
| Applicable tube diameter | Φ6.35-Φ200mm |
| Function | Double shaft double working efficiency |
The harm with scale
Blockage, heat conduction performance degradation, unsafe, because the water of calcium and magnesium salts material, the water system would inevitably produce all kinds of scale, because of the scale coefficient of thermal conductivity is 1.11% of the stainless steel, oil dirties, algal scale, the coefficient of thermal conductivity of slime is only 0.23% of the stainless steel, when the dirt after the raw water system, the deterioration of heat transfer performance of generating unit, pressure increase, Heat exchange efficiency decreases, which leads to energy waste, operation and maintenance cost increases, and scaling directly affects the normal operation of the unit.
Our Company

Hot Tags: Brush tube cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



