Products
Flexible Shaft Tube Cleaner
1.Quotation: USD 1100-1200 per nuit.
2.Forward and reverse rotation.
3.0-1400rpm adjustable brush speed.
4.Water is inlet on the shaft.
5.Pedal pneumatic swith.
6.Applicable tube range φ6.35-25.4mm.
7.Apply to tubes of condensers, evaporators, chillers, heat exchangers and so on.
Features
Product Advantages
1. KT-202 Flexible Shaft Tube Cleaner is a suitable to various condenser copper tubes.
2. Forward & reverse rotary brush to provide a better cleaning effect.
3. Spray water while brushing, residue is cleaned after flushing.
4. Water is inleted from the shaft directly to protect the main unit from corrosion.
5. Brush speed is 0-1400rpm stepless ajustment. Applicable to a wider range of working conditions.
6. The machine can be connected with diffent sizes of flexible shaft and brush, so as to apply to wide range of working conditions.
7. Pedal pneumatic swith is convenient and swift.
Standard packing list
| Main unit | 1pc |
| Felxible shaft | 7.6m*2pcs (6/8/10/12mm for option) |
| Brush | 10pcs (various sizes for option) |
| Water pipe | 20m*1pc |
| Foot swith | 1pc |
| Power cord | 1pc |
| Coupling | 2pcs |
Case show

Application

FAQ
1. Are you a manufacturer or a trading company?
A: We are the manufacturer specialized in designing, producing and sales of air duct cleaning machine, kitchen exhaust cleaning machines, HVAC tube cleaner, industrial boiler tube cleaner and accessories.
2. How long does it take to deliver?
A: We ship it within one week for small orders. According to logistics, usually you can receive it 7-14 days.
3. How to control quality?
A: All the raw materials by IQC before start the processing. IPQC in the processing. Full inspection by QC after the processing. OQC before shipment for all details.
4. How long does it take to deliver?
A: We ship it within one week for small orders. According to logistics, usually you can receive it 7-14 days.
| Model No. & Name | KT-202 High Configuration Tube Cleaner |
Voltage | 220V-240V/110V; 50Hz/60Hz |
| Power | 550W |
| Weight | 27.5kg |
| Dimension | 400*225*405mm |
| Applicable tube range | φ6.35-25.4mm |
Hot Tags: flexible shaft tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



