Products
Heat Exchanger Condenser Cleaning Machine
Model: KT-202 Heat Exchanger Condenser Cleaning Machine
Price: $950-$1100
Features
Heat Exchanger Condenser Cleaning Machine
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-202 |
| Name | Heat Exchanger Condenser Cleaning Machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 0-1400r/min, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 27.5KG |
| Size | 400*225*405mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.35-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Footswitch: 1pc |
| Advantages | 1. Double control lines with one spare line 2. Wheel design for portable 3. Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4. Positive and negative rotation 5. Brushing with water jetting |



2. Product Description
Heat Exchanger Condenser Cleaning Machine is specially developed for tube cleaning of condensers, coolers, evaporators, heat exchangers etc.
Advantages
1.Double control lines with one spare line
2.Wheel design for portable
3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water
4.Positive and negative rotation
5.Brushing with water jetting
Packaging & Shipping
Packaging: 1. one piece in one wooden case
2. Suitable quantity to an export carton
3. No other packing accessories in regular
4. Customer required packing is available
Shipping: by air, sea, or express
Sample lead time: 1~7 days
Delivery time: about 1~7 days after order details and production confirmed.
Hot Tags: heat exchanger condenser cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry


