Products
High Power Industrial Tube Cleaner
High power industrial tube cleaning machine
Model:KT-307
Features
Product introduction
KT-307 boiler heat exchange pipe dredging machine is a high-power industrial dredging machine. The power of the device is 5500W, and at such a high power, the device unclogs the pipe faster. For the heat exchanger pipe that is completely blocked, it can be easily dredged in one minute.
Cleaning principle
When the cleaning brush head or knife head rotates at high speed in the pipeline, water is also sprayed at the same time to rinse the loosened dirt so that the pipeline is completely cleaned, and the dirt, mud, scale and rust inside the pipeline can be quickly and efficiently removed. Using this machine to deal with the inside of the pipeline is low in efficiency, low in cost, and does no harm to the pipeline.
Core design
Split type design: KT-307 pipe dredging machine adopts a split type design, which has been verified by the market for more than 9 years, effectively solving the following problems: 1. The high-power motor in the main engine has a large amplitude of vibration when working, and the split design effectively blocks the damage of long-term vibration to precision electrical parts; 2. The machine needs to work continuously for a long time, there will be a high temperature rise, the split design can effectively prevent the electrical parts from heating up too high, the split design of the host is smaller, more suitable for use in narrow boiler room.
Multiple protection devices: the equipment is equipped with leakage protection switch and one-key emergency stop switch, the former to the operator and equipment are sensitive protection, a leakage that trip, the latter switch contact sensitive, quick response. Multiple protection design to avoid leakage electric shock accidents during operation
Specification
| KT-307 MODEL | |
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-307 |
| Name | Boiler tube cleaner |
| Voltage | 380V (can be customized) |
| Power | 5500W |
| Brush Speed | 0-3000rpm (stepless adjustable) |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12/16/22/27mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 100KG |
| Size | 660*420*400mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-800mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 4pcs Alloy drill: 4pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines, can work at the same time 2.Speed is stepless adjustable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.High power 5.Torque is adjustable 6.Dredge the hard choked tubes 7.Provide water jetting brushing or dry cleaning |
Hot Tags: high power industrial tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

