Products
High Pressure Tube Cleaning Machine
Price:$1100-$1280
1.Power supply:370W(shaft cleaning)+1000W(high pressure pump)
2.Brush speed:0-1400rpm
3.Water pressure:60Bar
4.Tube diameter:6.35-25.4mm
Features

Brief Introduction
The high pressure tube cleaning machine is widely used for the air conditioner condenser tube cleaning.It have 3 working modes.Equipped with spray gun do high pressure water cleaning,Self-suction water cleaning with pump,0-1400r/min speed adjustment brush cleaning.Suitable for various tubes cleaning,applicable to different working condition.
Production Parameter
| High pressure Tube Cleaning Machine | |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Power | 375W(the cleaning machine)+700W(high pressure pupm) |
| Brush speed | 0-1400r/min |
| Water pressure | 80Bar |
| Water capacity | 5L/min |
| Weight | 25kgs |
| Dimension | 400mm*265mm*410mm |
| Water pipe | 20m(standard) |
| Shaft | 1pc(10/12mm for option) |
| Brushed | 10pcs(12.7-25.4mm for option) |
| Suitable tube's diameter | 6.35-25.4mm |
Standard Accessories

The standard accessories list of the high pressure tube cleaning machine is: ①Main unit ②Flexible shaft ③20m Water pipe ④3m suction hose ⑤Nylon brush ⑥Power cord ⑦Foot switch
Customers Reading
①We have full set of certicates and rich experience in exporting,our production are sold over the world.
②We offer customization,and professional technology consulting.
③After receiving the goods, please check the outer packing to make sure there is no damage.
④Please install and operate the machine as instructed.
⑤If the machine is damaged due to improper operation, we do not provide free repair.
⑥The price showed are for reference only,the more quantity you but the cheaper price we offer.
Our Company

Hot Tags: high pressure tube cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




