Products

KT101 Professional Portable Pipeline Cleaning Machine With Adjustable Speed And Water Injection System
1.model:kt-101
2.$600-$650
Features
Products Description
Product Description
Advanced Portable Cleaning Solution for Industrial Pipes
The KT101 Professional Portable Pipeline Cleaning Machine delivers high-performance cleaning with its innovative 0-1400 RPM adjustable speed system and precision water injection technology. Designed for industrial maintenance teams, this compact yet powerful machine effectively removes scale, debris and contaminants from pipes ranging from small diameter tubes to large industrial pipelines.
Complete Professional Package Includes
Main cleaning unit with 0-1400 RPM motor
High-pressure spray nozzle system
Water injection components
Professional-grade brushes and attachments
Carrying case for transport and storage
certificate

| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-202 |
| Name | Tube cleaner |
| Voltage | 220-240V/110-120V |
| Power | 550W |
| Brush Speed | 0-1400rpm (stepless adjustable) |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 27.5KG |
| Size | 405*225*400mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines with one spare line 2.Wheel design for portable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.steel flexible shaft 5.Brushing with water jetting 6.Foot switch |
Hot Tags: kt101 professional portable pipeline cleaning machine with adjustable speed and water injection system, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Learn MoreEfficient Kt-203 Tube Cleaning Machine: Chiller And ...
Learn MoreKT-101 Industrial Pipe Cleaner Chiller Tube Cleaner ...
Learn MoreKT-203 Condenser Tuber Cleaning Machine
Learn MoreFlexible Shaft Chiller Tube Cleaning Machine
Learn MoreSplit Boiler Pipe Dredging Machine
Learn MoreAutomatic Condenser Tube Cleaner
Send Inquiry
