Products
Features
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-302 |
| Name | KT-302 Boiler Cleaner Equipment |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Brush Speed | 0-1400rpm (stepless adjustable) |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12/16/22*7.6m (can be customized) |
| Weight | 44KG |
| Size | 360*200*175mm; 620*230*350mm |
| Package | Wooden case |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-200mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc; Flexible shaft: 1pc; Alloy drill: 2pcs; Brush: 10pcs; Water pipe: 20m*1pc; Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1. Split type with small volume 2. Speed is stepless adjustable 3. Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4. Torque is adjustable 5. Dredge the hard choked tubes 6. Brushing with water jetting 7. Foot switch |



Main Features:
· Adjustable torque for better protection of flexible shafts.
1. Different torques can be adjusted according to the actual working conditions to protect the flexible shaft better.
2. Speed can be adjusted for the KT-302 Boiler Cleaner Equipment. The speed is 0-1400RPM. Different speed can be adjusted according to tube cleaning and clogging conditions.
· Split design, the main unit is smaller, easy to enter small spaces.
We all know that power plants, central air-conditioning condensers, heat exchangers and boilers own a small space, which is difficult to enter and clean manually, and it is difficult to operate. The KT-302 Boiler Cleaner Equipment is the split design, so you can carry the unit into the boiler's inside easily for cleaning work.
Our Services
1. Professional on export for 13 years.
2. Original manufacturer.
3. Own professional technical team to ensure to produce the top quality products.
4. Special cost control system ensure to provide the most favorable price.
5. Rich experience on cleaning equipment.
Hot Tags: kt-302 boiler cleaner equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry







