Products
Fire Tube Cleaning Machine
Used for boiler tube cleaning and dredge blocked tube
900RPM speed adjustable
30mm-200mm tube applicable
1.5kw cleaning power
8m shaft
20m water inlet
universal wheel and foot switch design
Price: $650-$700
Features
KT-212 fire tube cleaning machine
1, 1500w high power to ensure the high speed of 900rpm, can easily dredge chimney, boiler, even hard blockage tubes.
2, Alloy steel drill, external thread drill design can easily handle the curved tubes and S tubes without hurting the pipes.
3, Patented design, specifically for non-waterable tubes, for dry cleaning and unblocking.
4, work for 16-200mm tubes, brushes size could be customized for different tube diameter.
Packing list
| main unit | 1pc |
| flxible nylon covered shaft | 25mm*8m |
| wire brush | 10pcs |
| power drill | 10mm-50mm*2pcs |
| foot switch | 1pc |
Why should we clean tubes?
Fouling of boiler tubes in power plants, chemical plants, and thermal power companies is very common. Dirt inside the tubes can cause inefficiency. The machine running in this condition for a long time will increase the loss of the machine and shorten the service life.KT-212 is specially designed for tubes that cannot pass water. The wire brush can strongly remove dirt and hard scale. For blocked tubes, an aluminum alloy drill will work well. The 1500W motor can provide powerful power to unblock the blockage inside the tube. the drill is finely ground and will not damage the tubes.
Application:

Our Factory:
Anhui Kuaitong Technology Co., Ltd. iss China's pipeline cleaning equipment manufacturers, focus on design and production of central air-conditioning condenser cleaner/duct cleaner/condenser pipe cleaners/air preheater pipe cleaners/heat exchanger tube cleaners/boiler tubes cleaning, pipeline cleaner/kitchen/sterilizer/pipe cleaning robot, etc. We have been updating the design for different working conditions. If you do not know what machine can be used to clean your tubes, or do not find a suitable machine, you can contact us. We will recommend suitable products for you, or we can design new products for you.
| Product name | fire tube cleaning machine |
| Model no. | KT-212 |
| Power | 1500w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 900rpm stepless adjustable |
| Shaft | 25mm*8m |
| Applicable duct range | 16-200mm |
| Weight | 26kg |
Hot Tags: fire tube cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



