Products
AC Duct Clean Machine
1. Used for Air Conditioner Duct Cleaning
2. cleaning with 200W power
3. applicable for 50-600mm ducts
4. 100/200/300/400/500/600mm cleaning brushes option
5. shaft 22m/40m or custom
6. Price: $1100-$1600
Features
KT-928 AC duct clean machine
Product description:
The KT-928 is a duct cleaning flexible shaft machine designed for cleaning ventilation ducts with a diameter of 80 to 500 mm. The main component of the machine is the rotating flexible shaft, which is rotated without disassembly, supported by a bracket, and the whole machine is designed as a trolley, which makes it easy to carry out construction work.
Advantages:
1. 22m super long soft shaft, can be customized to extend up to 40m, for cleaning super long ducts
2. The flexible shaft is flexible and can pass through the bend ductworks.
3. 50-600mm ducts can be cleaned, we provide 200-600mm diameter brushes according to your requirements
4. Cart design, easy to transfer work place
5. Remote control design, convenient for single operation

Specification
| KT-928 MODEL | |
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-928 |
| Name | Duct cleaning machine with 40 meters shaft |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 550W |
| Brush Speed | 0-1000rpm, stepless adjustable |
| Hose | 16mm*22m or 16mm*45m |
| Applicable duct range | 50-600mm |
| Current | 7A |
| Weight | 35kg |
| Size | 915*545*885mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Why should we clean air conditioner ductwork?
For optimal air quality and system performance, compliance with inspection and pipe cleaning procedures is critical.
Making sure your HVAC system is clean is one of the best ways to improve system performance and indoor air quality. Our duct cleaning machine will provide a more sanitary and comfortable environment for your commercial building. advanced cleaning methods remove dirt, dust, lint, mold, mildew, fungi or bacteria that may spread to the system service area.
Packing list:
| Main unit | 1pc |
| Hose | 22m*1pc or custom |
| Brush | 200/300/400/500/600mm, 1pc for each size |
FAQ:
Q1: Are you a machinery manufacturer or a trading company?
A1: We are a reliable machine manufacturer and can provide you with the best service. Our machines can be customized according to customers' requirements. Welcome to visit our factory!
Q2: Do you have a manual or operation video for us to know more about the machine?
A2: Yes, we have video tutorials for the use of the machine, and our technicians will also answer your questions online at any time
Q3: Do you provide warranty?
A3: We provide 1 year warranty, technical support without time limit.
| Product name | AC duct clean machine |
| Model no. | KT-928 |
| Power | 200w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 0-1000rps stepless adjustable |
| Hose | 22m or custom length |
| Applicable duct range | 50-600mm |
| Main unit weight | 35kg |
Hot Tags: ac duct clean machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



