Products
Air Duct Clean Car
1. Used for Air Duct Cleaning
2. cleaning with 2800W large power
3. speed 0-1400rpm adjustable
4. applicable for 100-800mm ducts
5. Suction duct range 100-500mm
6. Suction Ability 1180CFM (2000m³/h)
7. shaft 15m or custom
8. Price: $2700-$3000
Features
Advantages:
1. KT-836 air duct clean car is the all-in-one unit with brushing, vacuums and cameras.
2. 2800w pure copper large motor provides faster and more powerful vacuum.
3. 2 suction fans working simultaneously,1180CFM suction provided, most of the machines on the market only have a suction of about 500cfm, Suction more ambassador cleaning more thoroughly.
4. stepless adjstable cleaning speed 0-1400rpm, Foot switch, easy to operate, can clean straight ducts and bend ducts.
5. A high-definition camera can monitor the inside of the ducts in real time, a 10-inch hd display with a mouse and memory card, and video can be stored for acceptance.
6. protable car design, equipped with remote control, can be operated by a single person.

Why should we clean air conditioner ductwork?
How clean is the air you breathe?
It has become normal for us to spend 90% of our time indoors and rely heavily on air conditioning for good air quality. But the question remains how clean is the air pumped out of the air conditioner?
Your air conditioning system can be the perfect breeding ground for many pollutants, such as dust, mold and bacteria, that can spread throughout your indoor space and cause common health, allergies, breathing and fatigue problems. This is where detailed ac plumbing cleaning is required.
The most common reasons you need to clean your air conditioner pipes are if your air conditioner doesn't cool enough, the air conditioner gives off an odor, and whether the air conditioner system leaks.
Packing list:
| Main unit | 1pc |
| Hose | 15m*1pc |
| Brush | 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Company Profile
Anhui Kuaitong was founded on 2009. We are specialized in design, produc and sale of air duct cleaning machine, kitchen exhaust cleaning machine, tube cleaner machine, boiler tube cleaner machine and related accessories. All products use high quality components to ensure stable and reliable quality.
Anhui Kuaitong is committed to the development of domestic and foreign markets. The products are exported to 58 countries and regions in the world. The products are CE certified and gained the consistent recognition and praise by our customers.
| Product name | air duct clean car |
| Model no. | KT-836-A |
| Power | 2800w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 0-1400rps stepless adjustable |
| Hose | 15m or custom length |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Suction duct range | 100-500mm |
| Suction Ability | 1180CFM (2000m³/h) |
| Camera | HD |
| Main unit weight | 45kg |
Hot Tags: air duct clean car, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



