Products
AIR DUCT CLEANING EQUIPMENT & SUPPLIES
AIR DUCT CLEANING EQUIPMENT & SUPPLIES
Model: KT-976
Price: $3800-$3900
Features
Product description
The KT-976 sweeping device uses an intelligent robotic sweeping mode. The main components are the host and the liftable intelligent cleaning robot. The main unit is equipped with a 10-inch high-definition display and control buttons, and the lifting brush head sweeps into the pipeline. The top and bottom of the robot are equipped with brush heads for simultaneous sweeping. And the top brush head is designed with a high-definition camera and LED bright light, which can transfer the real-time cleaning situation in the pipeline to ensure that the cleaning is comprehensive and without dead corners.
Features:
AIR DUCT CLEANING EQUIPMENT & SUPPLIES
1. provide 3 functions for rotary brushing, suction and cameras for monitoring.
2. 2000m3/h vacuuming ability
3. 2 brushes can do the brushing at the same time
4. HD display for AIR DUCT CLEANING EQUIPMENT & SUPPLIES
5. 2800W high power for AIR DUCT CLEANING EQUIPMENT & SUPPLIES
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-976 |
| Name | AIR DUCT CLEANING EQUIPMENT & SUPPLIES |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 500rpm |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | YES |
| Hose | 50mm*15m (length can be customized to 20/25 meters) |
| Applicable duct's size range | 250-800mm |
| Weight for robot | 11kg |
| Weight for main unit | 43kg |
| Size for robot | 650*310*160mm |
| Size for main unit | 480*500*700mm |
| Package | Wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc; Hose: 15m*1pc; Cable: 15*1pc; Robot: 1pc; Brush: 400mm, 2 sets |
Product photo
Our Service
After-Sales Service:
1.Warranty: one year for main machine, excluding easily wear parts. During this period, in case of damage or breakdown, we will repair to replace spare part freely, while the buyer should bear overseas freight.
2. Spare Parts: Most of our spare parts are compatible with international standard. While, we offer spare parts all year round at cost price for our former clients.
3. Operation and Maintenance: We will offer you detailed operation manual and the operational videos, ensuring you can use it perfectly.
4. Online Service: We will reply you with 12 hours all the day around. Freely email us for more information at any time.
Hot Tags: air duct cleaning equipment & supplies, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



