Products
Duct Cleaner Air Duct Cleaning Machine
Air Duct Cleaning Equipment and Tools
Camera for option
Price:$2600-$2700
Features
The duct cleaner air duct cleaning machine is a cleaning device designed for cleaning the HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning) system in homes, offices, and commercial buildings. The machine uses powerful suction and mechanical agitation to remove accumulated dust, debris, and contaminants from the ductwork.
Air duct cleaning machines come with different attachments and tools for effectively cleaning all parts of the HVAC system, including ducts, vents, and registers.
Application:
1. Easy to move and operate, portable.
2. The Air Duct Cleaning Machine is a great tool for the cleaning of air duct and HVAC.
3. The vacuum cleaner with suction ability.
4. The flexible shaft machine for Duct Cleaning Machine (brush speed is 0-1400rpm)
5. The flexible shaft length:15meters (can be customized)
6. The brush sizes: 300/400/500/600mm for standard (brush size can be customized)
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model No. | KT-836 |
| Name | Duct Cleaner Air Duct Cleaning Machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | HD camera, 10" HD LCD display |
| Hose | 50mm*15m (can be customized) |
| Light | LED headlight |
| Applicable Duct | Vertical, horizontal, round, rectangular |
| Applicable Duct Range | 100-800mm |
| Suction Duct Range | 100-500mm |
| Weight | 45kg |
| Main Unit Size | 460*402*762mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 15m*1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Air duct cleaning methods vary, but associations like Anhui Kuaitong have established some much-needed standards. Generally, ductwork cleaning companies’ clean HVAC systems in four steps:
- Accessing the system
- Loosening the contaminants
- Collecting the debris
Sanitizing the ductwork
The weight of the vacuum cleaner: 45 kg;
Operating Voltage: 220V/110V
The power of the vacuum cleaner: 2.4kw(15A)
The power of the flexible shaft machine: 400w(5A)
The speed is adjustable, it is up to 1400rpm
The air volume of the vacuum cleaner: 2000M3/H
Operating Range: the flexible shaft 15 meter.
Types of Air Ducts to be cleaned: Vacuum cleaning
Size of Air Ducts to be cleaned: from 50mm to 800mm.
Product Photo



FAQ
Q 1: Can I buy samples placing orders?
A: Yes. Please feel free to contact us.
Q 2: What is your lead time?
A: It depends on the order quantity and the season you place the order. Usually we can ship within 3-7 days for small quantity.
Q 3: What is your payment term?
A: T/T, Western Union, L/C, and Paypal. This is negotiable.
Q 4: What is the shipping method?
A: It could be shipped by sea, by air or by express(EMS, UPS, DHL, TNT, FEDEX and ect).
Hot Tags: duct cleaner air duct cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



