Products
Duct Cleaning Equipment Air Duct Cleaning Machines
Equipment machine for duct cleaning
Camera for option
Price:$2600-$2700
Features
Product description
Duct Cleaning Equipment Air Duct Cleaning Machines is a great tool for the cleaning of air duct and HVAC, it is equipped with a vacuum cleaner and a flexible shaft machine.
Vacuuming and cleaning is working together, the flexible shaft is high-temperature resistance, wear-resistant, hardness, but can be bent. The speed is adjustable, it is up to 1400rpm. Duct cleaning equipment air duct cleaning machines is with a big power motor, and it is suitable to clean the duct diameter from 50mm to 800mm. The vacuum cleaner is with a double suction design, it's suction is double times of the ordinary vacuum cleaner.
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model No. | KT-836 |
| Name | Duct cleaning equipment air duct cleaning machines |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | HD camera, 10" HD LCD display |
| Hose | 50mm*15m (can be customized) |
| Light | LED headlight |
| Applicable Duct | Vertical, horizontal, round, rectangular |
| Applicable Duct Range | 100-800mm |
| Suction Duct Range | 100-500mm |
| Weight | 45kg |
| Main Unit Size | 460*402*762mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 15m*1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Installation and operation instructions
The standard configuration of this equipment is mainframe, flexible shaft, nylon brush, T-brush, remote control, operation by the operator to connect the flexible shaft first, that is, the flexible shaft is connected to the mainframe, and try to straighten, the second step to connect the brush head. The equipment has a variety of brush head, customers can choose the type of brush head according to the working conditions. The third step is to connect the power supply. The operator needs to open the main gate of the host machine in turn, switch on the fan switch, flexible shaft switch, and adjust the speed. Finally, it should be emphasised that the equipment can be operated while controlling the machine in remote control mode, while the forward and reverse rotation design can make the cleaning more thorough.
Product Photo



The Delivery Term:
1) The product can be sent within 3 – 7 working days according to the quantity after the payment receipt.
2) The express: DHL, FedEx, TNT, UPS, The products can be received about 5-10 days after send and the tracking number will be provide;
3) Other shipping ways: air transport, ocean shipping for big quantity, the airport and the seaport will be required; The products can arrive at the airport about 1 week, and arrive the seaport about 12 - 30days;
4) The customer can also choose his own shipping agent;
After-sale Service:
1) 12months warranty; count from the shipping day;
2) Warranty spare parts-damaged by non-human factors, including camera head, screen and control part, we will be responsible for all the circuit and technique problems;
3) Warranty do not include the damages caused by man-made damage, including monitor or camera broke by no protection, cable broke by less than 90 degree bending;
Hot Tags: duct cleaning equipment air duct cleaning machines, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



