Products
Features
Vent and Duct Cleaning Tools
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-926 |
| Name | Vent and Duct Cleaning Tools |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 550W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 16mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 50-800mm |
| Current | 7A |
| Weight | 35kg |
| Size | 440*240*320mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |




2. Product Description
Vent and Duct Cleaning Tools is equipped with 15m flexible shaft (can be customized into 30m flexible shaft) and different sizes of brushes.
The brushes size is from 100mm to 800mm for your option. Vent & Duct Cleaning Tools own high brush speed from 0rpm to 1400rpm maximum.
The Tools can clean round ducts and rectangular ducts both. It can clean the vertical and horizontal air duct in 50mm to 800mm air ducts.
There are part of Anhui Kuaitong companies that are based is the China and have 13 years manufacturer experience, and can be used in ductwork cleaning or ventilation hygiene.
The system is very simple and can be used by one person, unlike a rotary brush machine.
It also manufacture and supply a range of brushes for round and square ductwork, from 50mm - 800mm (2" - 30"), plus round manual scrapers for grease. Plus we sell a full range of powerful HEPA vacuum cleaners and a full range of Negative Air Movers.
FAQ
Q: Do you provide OEM service?
A: Yes.
Q: What machines do your produce?
A: Duct works cleaning machines, kitchen exhaust systems cleaning machines, tube cleaners etc.
Q: How to do the shipment?
A: Just send us your shipping address, then we will calculate the shipping cost to you. Also we can use your agent to do the shipment as well.
Q: How many piece we can order?
A: 1pc is ok to buy. We are the manufacturer, so there is no minumum order is required.
Hot Tags: Vent and Duct Cleaning Tools, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



