Products
Ventilation Cleaning Machine For Air Ducts Clean
HVAC ventilation air duct cleaning machine
Model:KT-836
Function:brushing, vacuuming and camera
Price:$2500-$2800
Features
Ventilation Cleaning Machine for Air Ducts Clean is mainly used in duct cleaning, detection, video, vacuuming, cleaning technology is the eternal theme, have Ventilation Cleaning Machine for Air Ducts Clean can help you to win more projects and improve the cleaning companies strengths. Also it can save lots of labors of cleaning time. It help you to do the cleaning work more efficiency.
Specification
| Technical Data Sheet | |
| Model No. | KT-836 |
| Name | Ventilation Cleaning Machine for Air Ducts Clean |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 2800W |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Suction Ability | 2000m³/h |
| Camera | HD camera, 10" HD LCD display |
| Hose | 50mm*15m (can be customized) |
| Light | LED headlight |
| Applicable Duct | Vertical, horizontal, round, rectangular |
| Applicable Duct Range | 100-800mm |
| Suction Duct Range | 100-500mm |
| Weight | 45kg |
| Main Unit Size | 460*402*762mm |
| Package | Export wooden case |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 15m*1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size |
Main Feature:
1.0-1400rpm brush speed and it's stepless adjustable.
2.1180cfm vacuuming with 2 built-in suction fans
3.It has a built-in camera to do the inspection in the air ducts
4.English panel for export, also other language panels can be customized
5.Provide customized language for the machine, like Spanish, French, Italian etc.
6.Wooden case package for export, so the machine won't be damaged for long distance delivery.
7.Brushes can be customized from 100mm to 800mm
Product Photo



Service after sales ♥ Machine will be supplied with training video and user's manual in English for installation, operation, maintenance and trouble-shooting, and shall give technical guide by e-mail, fax, telephone, Skype…. for fast solution. ♥ Customer may come to our factory for training. We will offer training of installation, operation, machine trouble-shooting, and maintenance. Warranty ♥ 1 year warranty. if machine has any question exclude man-made damage ,we can send you free new parts within warranty period. |
Hot Tags: ventilation cleaning machine for air ducts clean, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



