Products
Features
Brief introduction
KT-8050 foam generator is a device developed for oil fume cleaning, designed to solve these three core problems when cleaning oil fume:
1. Manual cleaning is time-consuming and dangerous;
2. The amount of ordinary cleaning engineering is huge, the cost of medicine is too much;
3. It is particularly difficult to clean due to the long time it takes for oil stains to form.
Cleaning principle:
the oil is first decomposed and then dissolved, after decomposition, dissolved in water.
Working principle:
According to the change of the pressure rating in the tank, the air compressor automatically starts or stops working to keep the pressure in the tank constant.
Product advantages:
1. Low cost. Compared with the same product on the market, the foam generator can foam out a large amount of foam with a small dosage, which not only reduces the use cost, but also reduces the environmental pollution;
2. Sustainable work. The foam machine storage tank has a maximum total capacity of 40 liters.
3. Small size, convenient transportation. The foam making machine and the air compressor are combined into one, the volume and weight are small, the connection is simple, and the transportation is more convenient.

| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8050 |
| Name | Foam Generater |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| pressure | 0.15-0.25mpa |
| Preasure Control | Automatic |
| Weight | 30kg |
| Size | 34*54*94cm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Spray gun: 1pcs |
Hot Tags: foam generating machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

