Products
Features
Product description
KT-8001 Kitchen Grease Cleaning Machine is a high-power kitchen fume pipe cleaning machine. It needs to be used with the KT-8050 foam generator. The device is designed as a pushcart, the flexible shaft is placed on the support, and the flexible shaft is pulled out and then installed on the main machine.
Installation instructions
1. Pull out the flexible shaft and straighten it as far as possible;
2. Connect the flexible shaft, put in the coupling, and then connect one end of the flexible shaft to the host;
3. Install water pipes. Install one end of the water pipe on the quick connector and the other end on the faucet;
4. Install a brush head on the other end of the flexible shaft and secure it with a pin. If the nylon brush is installed, install a adapter before installation and secure it with pins. Then install the brush head bracket;
5. Connect the data cable to the host and the control cabinet;
6. Install pneumatic foot switch;
7. Power on. The installation is complete.
The device can be cleaned in three ways:
1. High-speed scrub with water; 2. Pharmaceutical + high-speed scrubbing; 3. Foam dissolution + high-speed scrub

| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | trash chute cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/ 110-120V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Hot Tags: kitchen grease cleaning equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

