Products
Features
Restaurant Kitchen Duct Cleaning Machine
Advantages:
1. 0-1400rpm stepless adjustable high rotation speed.
2. Applicable for 100~800mm ducts, can dustomized larger brush.
2. 15 meters shaft, can customized 30 meters.
3. Wire brush special for heavy grease duct cleaning.
4. Forward and Reverse rotation , can clean every Every corner.
5. Applicable for round and rectangle ducts, Horizontal and vertical ducts.
6. The machine can be used with strong alkali agent and hot water.
7. Inlet water on the shaft directly, better protection for the main unit.8. Self-priming pump anti-corrosion material acid and alkali resistant to suction chemical and water mixed liquid.
The Restaurant Kitchen Duct Cleaning Machine, which is specially developed for kitchen fume ducts in restaurants,hotels, has an innovative brush and spray cleaner at the same time, which has efficient disinfection and cleaning capabilities.Oil stain cleaning agent, hot water, brushing,three cleaning methods work together,excellent effect.
Specification
Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | Restaurant kitchen duct cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Product Photo


Our Service
1.More Professional service in Packaging and printing products exporting field
2.Better manufacture ability
3.Various payment term to choose:T/T,Western Union,L/C,Paypal
4.High quality/Safe material/Competitive price
5.Small order available
6.Quickly response
7.More safe and fast transport
8.OEM design for all customers
Hot Tags: restaurant kitchen duct cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry


