Products
Features
Kitchen Hood And Duct Cleaning Machine
Features
1. Cleaning Caliber: 100-500mm.
2. Nylon Brush:make duct clean without damaging the duct.
3. Brush Head Rotation: reverse and forwarding rotation, with continuously adjustable speed.
4. Working Mode: foot switch controlled intermittent work and continuous work.
5. Brush Head Movement: brush head is fixed by lifting mobile car. It can adjust the shaft height, meanwhile reducing moving resistance.
6. Flexible Shaft Bracket: main machine is equipped with flexible shaft bracket for easy daily storage and transportation.
7. Omni-directional Wheel: easy to move here and there.
Kitchen hood and duct cleaning machine, which is specially developed for kitchen fume ducts in restaurants,hotels, has an innovative brush and spray cleaner at the same time, which has efficient disinfection and cleaning capabilities.Oil stain cleaning agent, hot water, brushing,three cleaning methods work together,excellent effect.
Specification
Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | Kitchen hood and duct cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Product Photo


Our Service
1.Warranty: one year for main machine, excluding easily wear parts. During this period, in case of damage or breakdown, we will repair to replace spare part freely, while the buyer should bear overseas freight.
2. Spare Parts: Most of our spare parts are compatible with international standard. While, we offer spare parts all year round at cost price for our former clients.
3. Operation and Maintenance: We will offer you detailed operation manual, ensuring you can use it perfectly.
4. Online Service: Your question will be answer within 24 hours during working days, 48 hours during holiday.
Hot Tags: kitchen hood and duct cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry


