Products
Features
Restuarant duct grease duct cleaning machine
Powerful machine for extensive and demanding grease duct cleaning applications
Chemical nozzles for spraying cleaning chemicals, hot water and foams
15 metre range cleaning shaft
For large ducts ranging from 50-1000mm
Adjustable brush rotation speed 0-1400 rpm
Hand control for operating and changing direction of brush rotation
Wheel mounted for easy mobility of the restuarant duct grease duct cleaning machine
Specification
Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | Restuarant duct grease duct cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Product Photo


Our Service
1.Warranty: one year for main machine.
2. Spare Parts: Most of our spare parts are compatible with international standard. While, we offer spare parts all year round at cost price for our former clients.
3. Operation and Maintenance: We will offer you detailed operation manual, ensuring you can use it perfectly.
4. Online Service: Your question will be answer within 24 hours during working days.
Hot Tags: restuarant duct grease duct cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

