Products
Features
Kitchen exhaust pipeventilation cleaning machine is mainly used for 100-800mm kitchen duct cleaning, cleaning dust, non-oily dust and other dirt in horizontal or round large and medium-sized rectangular ducts.
Heavy-duty wire brush, sprayable, high temperature and high pressure water cleaning, suitable for flat and round pipes, forward and reverse functions.
15 metre range cleaning shaft
For large ducts ranging from 50-1000mm
Adjustable brush rotation speed 0-1400 rpm
Hand control for operating and changing direction of brush rotation
Wheel mounted for easy mobility
Features:
1. High power engine, cleaning greasy dirt easily.
2. Pneumatic foot switch, save your hands and keep safety.
3. Portable design, no worry for transportation.
4. Double wire brush, remote heavy oil pollution effectively.
5. 100-800mm brushes for your option.
6. Soft nylon brush, floss nylon brush and stainless steel wire brush optional
Specification
Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-8001 |
| Name | Kitchen exhaust pipeventilation cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 1500W |
| Current | 5A |
| Brush Speed | 0-1400rpm, stepless adjustable |
| Hose | 22mm*15m (can be customized) |
| Applicable duct range | 100-800mm |
| Weight | 93kg |
| Size | 1000*580*1000mm |
| Package | Export standard package |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Hose: 1pc Brush: 300/400/500/600mm, 1pc for each size Suction pump: 1pc Water pipe: 20m*1pc |
Product Photo


FAQ
Q1: Are you a trading company or a manufacturer?
A: We are a manufacturer.
Q2: How about the MOQ?
A: Our MOQ is 1PC.
Q3: Does your company offer OEM service?
A: OEM and ODM both are ok.
Q4: How about the guarantee?
A:1 year.
Q5: Any discount for your products?
A: As a manufacturer, we offer the most favorable price. More quantity, the price will be cheaper.
Q6: What's the delivery time?
A: 3-7 working days after the payment.
Hot Tags: kitchen exhaust pipeventilation cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry

