Products
Features
Chiller Condenser Tube Cleaning Machine
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-202 |
| Name | Chiller Condenser Tube Cleaning Machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 0-1400r/min, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 27.5KG |
| Size | 400*225*405mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.35-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines with one spare line 2.Wheel design for portable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.Positive and negative rotation 5.Brushing with water jetting 6.Foot switch |



2. Product Description
Chiller Condenser Tube Cleaning Machine
Chiller Condenser Tube Cleaning Machineis specially developed for tube cleaning.
The scope of cleaning area are condensers, coolers, evaporators, heat exchangers etc.
The brush head is high speed up to 900rpm. At the same time, the water is injected from the flexible shaft which can clean the tubes easier.
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: What’s is your shipping service?
A: We can provide services for vessel booking, goods consolidation, customs declaration, shipping documents preparation and delivery bulk at the shipping port.
Q: What’s your term of the delivery?
A: Our ordinary delivery term is FOB Xiamen. We also accept EXW, CFR, CIF, DDP, DDU etc. We’ll offer you the shipping charges and you can choose the one which is the most convenient and effective for you.
Q: What is your strength?
A: Manufacture and good quality.
For manufacture, It covers a total land area of 1180 m² with building area of 3800 m².
Hot Tags: chiller condenser tube cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



