Products
Chiller Tube Cleaning Equipment
Used for condenser chiller tube cleaning
0-1400rpm speed adjustable
6.35mm-25.4mm tube applicable
550W cleaning power
7.6m shaft
20m water inlet
universal wheel and foot switch design
Price: $950-$1200
Features
KT-202 Chiller Tube Cleaning Equipment
1. Length of almost tubes are 3-5m, shaft of chiller tube cleaning equipment is 7.6m, easy to operate.
2. Brush speed of chiller tube cleaning equipment is 0-1400rpm adjustable.
3. Nylon covered shaft with powerful water flush, no damage to the tubes.
4. 6.35mm-25.4mm brushes provided for tubes with different diameters.
5. Foot switch, so that the staff in the use of water flush shaft at the same time, can safely operate the switch.
Packing list
| main unit | 1pc |
| flxible nylon covered shaft | 7.6m*2pcs (diameter 10mm/12mm) |
| Nylon brush | 10pcs |
| water pipe | 20m*1pc |
| foot switch | 1pc |
Why should we clean tubes?
The chiller is a critical part of the water system cycle. The cleanliness of the chiller has a huge impact on the output efficiency of the machine. Pipelines are susceptible to sludge, mineral scaling, various types of debris, etc. during operation. These tubes fouling mechanisms impede the flow of cooling water, reduce heat transfer, and damage tube surfaces. The final result of pipeline pollution is to reduce the heat exchange efficiency, resulting in low work efficiency. The long-term operation of the machine in this environment will increase the loss of the machine and shorten the service life.
Application:

Our Factory:
Anhui Kuaitong Technology Co., Ltd. is a manufacturer of pipe cleaning equipment in China, mainly developing and producing central air conditioner condenser cleaner/air duct cleaner/condenser pipe cleaner/air preheater pipe cleaner/heat exchanger pipe cleaner/ Boiler pipe cleaner / kitchen pipe cleaner / sterilizer / pipe cleaning robot, etc. We have more than 100 employees, more than 50 senior R&D personnel and professional technicians. Our customers include but are not limited to building and equipment maintenance companies / heating systems / ventilation systems / central air conditioning / chemical / petrochemical / power plants / manufacturing companies / food processing industry / transportation and distribution systems / paper industry / shipbuilding industry / maritime industry, etc.
| Product name | Chiller Tube Cleaning Equipment |
| Model no. | KT-202 |
| Power | 550w |
| Voltage | 220-240v/110v/120v option |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Brush speed | 0-1400rps stepless adjustable |
| Shaft | 7.6m*2pcs |
| Applicable duct range | 6.35mm-25.4mm |
| Weight | 27.5kg |
Hot Tags: chiller tube cleaning equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



