Products
Heat Exchanger Tube Cleaning Equipment Machine
Heat exchanger tube cleaning equipment machine
Model: KT-208
Price: $650-$800
Features
Description
Heat exchanger tube cleaning equipment machine make tough tube cleaning a simple, one-person operation. They are ideal for cleaning tubes/pipes 6.35mm-25.4mm (1/4''-1'') I.D.In chillers, condensers, evaporators, absorption machines and heat exchangers etc.
Heat exchanger tube cleaning equipment machine uses a cleaning tool mounted to the tip of a flexible shaft, which is available in different lengths and diameters to fit the size of the tube to be cleaned. As the shaft rotates inside its watertight nylon casing,the unit feeds water through the casing to the cleaning tool. A foot switch controls shaft rotation and water flow.While the operator feeds the rotating shaft assembly through the tube, the water flow flushes out deposits as they are loosened.
Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-208 |
| Name | Heat exchanger tube cleaning equipment machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 900rpm |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 19KG |
| Size | 185*335*355mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 2.Portable design 3.Brushing with water jetting 4.Foot switch |


Advantages
Stable performance
- Dual control lines
- Main line + standby line
- Ensure the smooth completion of the project.
Star of the cost performance
- Stable performance
One year warranty
Hot Tags: heat exchanger tube cleaning equipment machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry


