Products
Features
Heat exchanger tube cleaner is used for cleaning tube and pipes in condenser, heat exchanger, air preheater, evaporator, heater, chiller and so on. It makes tubes and pipes a simple cleaning with one-person operation. Suitable materials of tubes: Copper, stainless steel, cast iron, PVC, graphite and so on. It is widely used in power plant, chemical, food processing plants, pharmaceutical factory, hotel building, etc.
Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-202 |
| Name | Heat exchanger tube cleaner |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 0-1400r/min, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 27.5KG |
| Size | 400*225*405mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.35-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines with one spare line 2.Wheel design for portable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.Positive and negative rotation 5.Brushing with water jetting 6.Foot switch |



Advantanges
Professional equipment- no damage to pipe.Simple to operate- minimal training required.
Reversing available
Steel construction-long life.
Quickly connect and disconnect the flexible shaft- no tools required.
Interchangeable cleaning tool- versatile.
Our service
1. Warranty: one year warranty
2. Spare Parts: We offer spare parts all year round at cost price for our former clients.
3. Operation and Maintenance: We will offer you detailed operation manual and videos
4. Online Service: Your question will be answer within 24 hours.
Hot Tags: heat exhanger tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



