Products
Tube Cleaning Machine For Heat Exchanger
Tube Cleaning Machine for heat exchanger
Model: KT-101
Price: $450-$500
Features
Description
Tube Cleaning Machine for heat exchanger make tough tube cleaning a simple, one-person operation. They are ideal for cleaning tubes/pipes 6.35mm-25.4mm (1/4''-1'') I.D.In chillers, condensers, evaporators, absorption machines and heat exchangers etc.
Tube Cleaning Machine for heat exchanger is suitable for fouling treatment in all kinds of tubes, and also suitable to the rust and scale removal in condensers, evaporators, heat exchangers and other heat exchange tubes. The lightweight design makes the product easy to carry.
Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-101 |
| Name | Tube Cleaning Machine for heat exchanger |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 0-1400rpm |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 2.Portable design 3.Brushing with water jetting 4.Foot switch |
Advantages
0-1400rpm stepless adjustment
Improve the cleaning speed
Wide range of cleaning works
Water is inlet on the shaft
Spray water while brushing, have a better cleaning effect
Protect the main unit from corrosio
Hot Tags: tube cleaning machine for heat exchanger, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



