Products
Features
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-202 |
| Name | kt202 chiller tube cleaner |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 0-1400r/min, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 27.5KG |
| Size | 400*225*405mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.35-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines with one spare line 2.Wheel design for portable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.Positive and negative rotation 5.Brushing with water jetting 6.Foot switch |


2. Product Description
kt202 chiller tube cleaner
kt202 chiller tube cleaner is specially developed for tube cleaning.
The scope of cleaning area are condensers, coolers, evaporators, heat exchangers etc.
The brush head is high speed up to 900rpm. At the same time, the water is injected from the flexible shaft which can clean the tubes easier.
Our service
1. Warranty: one year for main machine, excluding easily wear parts. During this period, in case of damage or breakdown, we will repair to replace spare part freely, while the buyer should bear overseas freight.
2. Spare Parts: We offer spare parts all year round at cost price for our former clients.
3. Operation and Maintenance: We will offer you detailed operation manual, ensuring you can use it perfectly.
4. Online Service: Your question will be answer within 24 hours during working days, 48 hours during holiday.
Hot Tags: kt202 chiller tube cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




