Products
Features
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-202 |
| Name | heat exchanger pipe cleaning machine |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 0-1400r/min, stepless adjustable |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 27.5KG |
| Size | 400*225*405mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.35-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines with one spare line 2.Wheel design for portable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.Positive and negative rotation 5.Brushing with water jetting 6.Foot switch |


2. Product Description
heat exchanger pipe cleaning machine
heat exchanger pipe cleaning machine is specially developed for tube cleaning.
The scope of cleaning area are condensers, coolers, evaporators, heat exchangers etc.
The brush head is high speed up to 900rpm. At the same time, the water is injected from the flexible shaft which can clean the tubes easier.
Advantage:1. Innovative brush and flush technology.
2. The motor drives the flexible shaft.
3.The flexible shaft drives the brush to rotate at high speed.
4. The brush speed is adjustable.
5. The water flows through the flexible shaft, which protect the main unit from water.
1. how can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
2.what can you buy from us?
Duct cleaning machines, kitchen exhaust cleaning machines, tube cleaners, pipe cleaning machines.
3. why should you buy from us not from other suppliers?
Since 2003, Anhui Kuaitong has been in cleaning machine making. Our team provide professional solution to meet customer requirements for standard and custom-designed cleaning machines. we delivery to our customer not only cleaning machines but service and guarntee also.
4. what services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB,CFR,CIF,EXW,DDP,DDU,Express Delivery;
Accepted Payment Currency:USD,CNY,GBP, EURO, AUD etc.
Accepted Payment Type: T/T,L/C,MoneyGram,Credit Card,Western Union;
Language Spoken:English,Chinese,Spanish
Hot Tags: heat exchanger pipe cleaning machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry




