Products
Features
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-208 |
| Name | Tube cleaning machines for cleaning tubes |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 900rpm |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 19KG |
| Size | 185*335*355mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 2.Portable design 3.Brushing with water jetting 4.Foot switch |


2. Product Description
KT-208 pipe clean machine is applicable for cleaning kinds of condenser/heat exchanger/air preheater/evaporator/heater/chiller tube and other tubes. Pipe clean machine is widely used in power plant, chemical, food processing plant, pharmaceutical factory, pipe production processing plant, the hotel building, etc.
Suitable diameter: 6.35 mm to 25.4 mm
Apply tube material: copper tube, stainless steel tube, cast iron pipe, PVC pipe, graphite pipe, etc.
3. Features:
1. Small size, small type design, easy to carry and operate (one person operate).
2. The rotation speed is 900rpm.
3. Double line design, (one common line and one spare line).
4. Detachable flexible shaft to extend the service life of flexible shaft.
5. Feed water directly to the upper end of the soft shaft to protect the host.
6. The main body is 304 stainless steel wire-drawing board.
Our service
1.Online /sale services :
a. super and solid quality
b. fast and punctual delivery
c. standard export package or customized
2. After - sale services :
a. assistance to build your project
b. repairing and maintenance with any problems in the warranty .
c. spare parts and wearing parts for free or with big discount
d. any feedback of the machine can be told us so that we can give you best service
3. Other cooperation services :
a. technology knowledge share
b. business expansion advising
c. video technical support
Hot Tags: pipe clean machine, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



