Products
Features
chiller tube pipe clean equipment
1. Product Parameter
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-208 |
| Name | chiller tube pipe clean equipment |
| Voltage | 220-240V/110V |
| Power | 375W |
| Brush Speed | 900rpm |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 19KG |
| Size | 185*335*355mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-25.4mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 7.6m*2pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 2.Portable design 3.Brushing with water jetting 4.Foot switch |


Product Description
chiller tube pipe clean equipment is applicable for cleaning kinds of condenser/heat exchanger/air preheater/evaporator/heater/chiller tube and other tubes. chiller tube pipe clean equipment is widely used in power plant, chemical, food processing plant, pharmaceutical factory, pipe production processing plant, the hotel building, etc.
Suitable diameter: 6.35 mm to 25.4 mm
Apply tube material: copper tube, stainless steel tube, cast iron pipe, PVC pipe, graphite pipe, etc.
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer ?
A: We are factory.
Q: Can we do our OEM logo?
A: Yes, we can do OEM logo.
Q: How to contact with us ?
A: * 24 hours online, quick answer, or email with us.
* Select one product and leave message to us.
Q: How about the after-sale services ?
A: If any problems after receiving the goods, please do not hesitate to contact us for dealing, our engineer will service at any time to make you satisfied.
Q: What is your strength?
A: Design and manufacture.
For design, a professional team of 10 engineers. And international advanced software.
For manufacture, It covers a total land area of 1180 m² with building area of 3800 m².
Hot Tags: chiller tube pipe clean equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



