Products
Features
Product introduction
KT-206 blocked tube tube dredging machine is suitable for all kinds of pipeline internal dirt treatment, the scope of use covers the air preheater, power plant condenser, air preheater, gas primary cooler and other heat exchange tube internal surface cleaning and polishing of various pipeline manufacturers pipeline internal surface cleaning.
Solve many problems
The dirt inside the pipeline is hard and dense; The pipe is blocked, the pipe wall is protected to avoid the pipe wall is broken, the number of pipes is large, and the cleaning efficiency is low; U/S curved pipe cleaning; Rust and scale affect the heat transfer effect.
Cleaning principle
The tool head/brush is equipped with a powerful motor to rotate at high speed in the pipeline to open up the hard dirt inside the pipeline.
Five core technologies
3000W high power, sufficient power; 0-2800 speed adjustable, wide range of application; Water flushing/air flushing dual working mode, water flow/no water conditions are common; Blocking/bending, blocking/U-shaped pipe conditions are universal; Dual axis synchronous cleaning, high efficiency.
Product details
Torque adjustment function, protect the flexible shaft core does not break; Manual/remote control dual use, easy to operate and worry; Suitable for a variety of cleaning brush or cutter head; Soft shaft directly water, dry and wet separation to protect the host.
Specification
| KT-206 MODEL | |
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-206 |
| Name | Boiler tube cleaner |
| Voltage | 380V (can be customized) |
| Power | 3000W |
| Brush Speed | 0-2800rpm (stepless adjustable) |
| Flexible Shaft | 6/8/10/12/16/22/27mm*7.6m (can be customized) |
| Weight | 80KG |
| Size | 660*420*400mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-800mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 4pcs Alloy drill: 4pcs Brush: 10pcs Water pipe: 20m*1pc Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Double control lines, can work at the same time 2.Speed is stepless adjustable 3.Water is inlet on shaft directly to protect the main unit from water 4.High power 5.Torque is adjustable 6.Dredge the hard choked tubes 7.Provide water jetting brushing or dry cleaning |
Suitable pipeline
Heat exchange pipe, boiler pipe, power plant condenser pipe, air preheater pipe, gas primary cooler pipe, waste water evaporator pipe, condenser pipe
Field working case
Xinzhonghong Clean Energy, Huaguang Power, Guangxia Heat, Ruixiang Marine, Tianpeng Petrochemical, Cailun Paper, Bojing New Materials, Esda Textile, Xiangfa Biology, etc.
Product photo



Hot Tags: blocked tube dredge equipment, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



