Products
Features
Product introduction
KT-303 is a boiler pipe dredging machine, is a new upgraded equipment, upgrade 2200W motor, speed upgrade to 0-2800R/MIN, dredging fast, strong penetration, can effectively deal with hard and dense dirt inside the pipeline.
Application scenario
The equipment is suitable for boiler pipe, evaporator, condenser, air preheater, reboiler, condenser and other industrial pipes.
Product advantage
1. Upgrade 2200W motor: The equipment is equipped with high power motor, with strong penetration, faster dredging, and low friction, smooth operation, low noise;
2. Split type design: The device is split type design, fixed firmly, can also be used as a whole, convenient transportation and use, do not worry about the machine falling. The machine can also enter the boiler manhole, and the equipment can be placed inside the boiler when cleaning, and a single person can complete the cleaning work alone, saving costs.
3. Can handle complex conditions: the cleaning range of the equipment is between 7-200mm. Can handle straight pipe, bend pipe; Can handle copper pipe, ordinary steel pipe, cast iron pipe, stainless steel pipe and other materials of the pipe.
4. Upgrade all-terrain wheels: The device has four gear Angle adjustment, with all-terrain wheels, the device can climb stairs, can be easily pushed, can be pulled with one hand.
5. Large built-in space. The equipment control cabinet embedded space, can be replaceable data cable, pneumatic foot switch, drill and other accessories, so that the reasonable use of the fuselage space, to help solve the problem of small accessories nowhere to be placed.
Detail design
The equipment can be selected according to the pipe material and dirt hardness of a variety of tool accessories and cleaning brush; Different flexible shafts can be configured; It also has torque adjustment function to protect the flexible shaft core from breaking; And equipped with 8-star aviation data cable, to ensure that the data signal transmission of aviation connector is stable and accurate, and the connector is dustproof and rust-proof.
Specification
| KT-303 MODEL | |
| Technical Data Sheet | |
| Model no. | KT-303 |
| Name | tube cleaner |
| Voltage | 220-240V |
| Power | 2200W |
| Brush Speed | 0-2800rpm (stepless adjustable) |
| Flexible hose | 25mm*10m |
| Weight | 18+47KG |
| Size | 360*200*175mm; 620*230*350mm |
| Package | Export standard package |
| Applicable Tube's Diameter | 6.5-600mm |
| Standard Packing List | Main unit: 1pc Flexible shaft: 1pc*10 meters Brush: 4pcs Foot switch: 1pc |
| Advantages | 1.Split type with small volume 2.Speed is stepless adjustable 3.Torque is adjustable |
Product photo
Hot Tags: heat exchanger cleaner, China, factory, price, cheap, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
You Might Also Like
Send Inquiry



